"Zespół pocovidowy"

Rehabilitacja po przebyciu choroby COVID-19

Coraz więcej osób, które przeszły chorobę COVID-19, skarży się na pochorobowe powikłania. Zaburzenia w oddychaniu, duszności, ogólne osłabienie organizmu, skutkujące długotrwałym poczuciem zmęczenia to tylko część niepokojących objawów zmian w organizmie, będących efektem infekcji SARS-CoV-2. W powrocie do formy i pokonaniu skutków choroby pacjentom pomaga profesjonalna rehabilitacja lecznicza, której znaczenie w eliminowaniu powikłań podkreśla także Światowa Organizacja Zdrowia.

Już kilka miesięcy temu lekarzy i naukowców zaczął niepokoić fakt, że coraz większa liczba pacjentów zgłasza niepokojące sygnały pogorszenia stanu zdrowia, nawet po miesiącu od przebycia choroby COVID-19. Co istotne, alarmujące objawy zauważały zarówno osoby, u których infekcja przebiegła bardzo ciężko i wymagała hospitalizacji, jak i ci, którzy chorobę przeszli łagodnie. Wśród ozdrowieńców, zmagających się z powikłaniami, były osoby starsze, w średnim wieku, jak i ludzie młodzi szczególnie teraz po przechorowaniu na zmutowany wirus, którzy na COVID-19 często chorowali skąpo lub nawet bezobjawowo.

Obecnie o „zespole pocovidowym” wiadomo już coraz więcej. Zwiększa się również świadomość, że niezwykle istotnym elementem leczenia jest rehabilitacja, która pomaga zniwelować skutki przebytego zakażenia.

Długotrwałe skutki przebycia choroby COVID-19

Lekarze wciąż zbierają dane o długotrwałych skutkach choroby, ale z dotychczasowych obserwacji można już wymienić powtarzające się objawy przebycia choroby COVID-19. Najczęstsze powikłania po chorobie COVID-19, na jakie uskarżają się pacjenci, dotyczą
-zmniejszonej wydolności oddechowej, zaburzenia w oddychaniu, duszności, ograniczenie tolerancji wysiłkowej potwierdzają fakt, że koronawirus atakuje głównie układ oddechowy chorego.
-Pacjenci narzekają także na brak tchu podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności, co wzmaga uczucie niepokoju, a to dodatkowo pogarsza funkcje oddechowe organizmu.

Zespół pocovidowy – nie tylko problemy z oddychaniem

 • notoryczne poczucie zmęczenia,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • trudności w podejmowaniu najmniejszej aktywności fizycznej łączą się często z objawami zaburzeń równowagi i koordynacji ruchowej,
 • pacjenci uskarżają się na ból mięśni i stawów, ból głowy,
 • często zgłaszane są również problemy z koncentracją, pamięcią czy logicznym myśleniem.

Brak motywacji do działania, stres, smutek czy nawet depresja to kolejne objawy „zespołu pocovidowego”, które zgłaszają pacjenci.
Dotyczą one nawet tych, których ominęła hospitalizacja i związana z nią obawa o życie.

Objawy te utrudniają powrót do normalnego funkcjonowania, do obowiązków zawodowych czy domowych. Przyczyniają się także do pogłębiającego się uczucia niepokoju i zdenerwowania, wpływają na pogorszenie nastroju.
Pacjenci, którzy w czasie choroby musieli jednak przebywać w szpitalu, dodatkowo zmagają się z traumatycznym doświadczeniem pobytu na intensywnej terapii, podłączeniem do respiratora, bólu, strachu i samotności. U pacjentów hospitalizowanych występują ponadto problemy z prawidłowa? emisja? głosu oraz trudności w przełykaniu pokarmów stałych i płynów, co jest konsekwencją długotrwałej intubacji.

Rehabilitacja po przebyciu choroby COVID-19

Rehabilitacja dla ozdrowieńców po przebyciu choroby COVID-19 ma na celu zniwelowanie powyższych skutków choroby i pomoc pacjentom w powrocie do pełnej formy.
Z uwagi na to, że do tej pory nie są znane wszystkie następstwa choroby, a także dotychczas rozpoznane jej skutki dotyczą pacjentów w różnej mierze, rehabilitację leczniczą powinna poprzedzać konsultacja lekarska.
Pacjentowi po przybyciu do przychodni ma wykonywane szereg badań, m.in. spirometria, EKG, rRtg, badania laboratoryjne czy test wytrzymałościowy.
Lekarz konsultujący pacjenta może ponadto zalecić mu inne dodatkowe badania, np. badanie rtg klatki piersiowej lub tomografem komputerowym.
Kompleksowa diagnoza stanu pacjenta pozwala na dobranie indywidualnych zabiegów fizjoterapeutycznych, uwzględniających wszystkie jego choroby towarzyszące.

 Jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców?

Ćwiczenia oddechowe
Niezmiernie istotne są ćwiczenia oddechowe, łagodzące dyskomfort oddechowy. Fizjoterapeuci NZOZ Medicus wykonują z pacjentami m.in.:

 • ćwiczenia oddechowe indywidualne z elementami terapii manualnej przepony i mięśni międzyżebrowych zewnętrznych i wewnętrznych, które mają na celu rozluźnienie tych mięśni oraz poprawę ich funkcji,
 • naukę efektywnego kaszlu,
 • naukę prawidłowego oddychania torem przeponowym, które zwiększa ruchomość przepony oraz klatki piersiowej,
 • ćwiczenia oddechowe grupowe lub indywidualne z oporem lub bez, poprawiające pracę układu oddechowego.

Tlenoterapia i inhalacje
Na poprawę kondycji układu oddechowego wpływ mają także zabiegi lecznicze, takie jak tlenoterapia czy inhalacje oddechowe. Odpowiednio dobrany skład solanek z zachowaniem pełnej sterylności indywidualnej.

Kinezyterapia
Jedną z najważniejszych metod rehabilitacji jest właściwie dobrana kinezyterapia, czyli leczenie za pomocą ruchu, takie jak:

 • ćwiczenia na przyrządach: marsz na bieżni lub jazda na cykloergometrze przynoszą poprawę tolerancji wysiłkowej, wzmacniają siłę mięśni oraz ogólną kondycję organizmu,
 • ćwiczenia kończy górnych, mające zaktywizować obręcz barkową, do której przyczepiają się pomocnicze mięśnie oddechowe (niezwykle istotne są tutaj ćwiczenia wykorzystujące ciężarki oraz taśmy oporowe),
 • ćwiczenia pozycji ułożeniowych – drenaż, stosowany w sytuacji zalegania wydzieliny w oskrzelach.

Aktywność fizyczna pod okiem fizjoterapeuty wspomaga ponadto czynności wentylacyjne płuc, co w konsekwencji wykształca prawidłowy wzorzec oddechowy.

Wsparcie psychologiczne
W związku z tym, że u pacjentów po przebyciu COVID-19 znaczne wydają się również obciążenia psychiczne, rehabilitacja pocovidowa zapewnia im także wsparcie zdrowia psychicznego w formie konsultacji i warsztatów z psychologiem. Pomagają one uporać się z poczuciem lęku, niepewności i izolacji oraz odzyskać równowagę psychiczną po pobycie w szpitalu.

Wlewy witaminowe – specjalnie dobrane zestawy:

 • zwiększają odporność i wzmacnia nasz organizm,
 • regenerująco,
 • regeneracja wątroby,
 • łagodzi objawy stresu i przemęczenia,
 • poprawa witalności organizmu,
 • poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci,
 • spowalnia procesy starzenia,
 • nawadniająco,
 • wyrównuje poziom cukru.

  Istnieje też możliwość wykonania testu na obecność corovavirusa na miejscu – koszt 50 zł.

  Program rehabilitacji

  • 4 bloki zajęć usprawniających układ oddechowy, układ krążenia, oraz zaburzenia koncentracji.
  • 2 wizyty indywidualne u fizjoterapeuty,
  • 2 zajęcia grupowe.

  Całość odbywa się w ciągu 4 tygodni, w indywidualnych przypadkach może być skrócona do 2 tygodni.

  Koszt:

  1. Konsultacja lekarska jeśli wymagana – 80 zł,
  2. 4 bloki zajęciowe w tym jak wyżej opisane 2 zajęcia indywidualne z fizjoterapeutą 2 zajęcia grupowe – 250 zł,
  3. Wlewy witaminowe-zależnie od składu – od 150 zł do 300 zł,
  4. Jeśli potrzebne inne badania typu rtg, ekg, badania labolatoryjne – zgodnie z cennikiem badań przychodni, jeśli pacjent posiada własne wyniki badań poszpitalne lub świeżo wykonane honorujemy,
  5. Zapewniamy również konsultację z psychologiem jeśli wymagana.

  Przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego i po pacjent wypełnia skalę zmęczenia(MFIS) oraz międzynarodowy kwestionariusz aktywności fizycznej dla oceny efektów rehabilitacji.

   

   

  Zapisy na konsultację oraz rehabilitację pod numerem

  tel. 660 790 753

  Share This