Endoskopia

Gabinet 38

Endoskopia

Ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno-leczniczych w medycynie, polegających na badaniu wnętrza ciała przy wykorzystaniu endoskopów (aparatów umożliwiających doprowadzenie światła oraz optyki do wnętrza przewodu pokarmowego, oddechowego oraz jam ciała).

Badania endoskopowe polegają na wprowadzaniu do wnętrza ciała pacjenta sondy endoskopu (część endoskopu zawierająca światłowód do oświetlenia badanego pola, obrazowód – przekazujący obraz z wnętrza badanego narządu oraz kanał narzędziowy służący do wprowadzenia specjalnych narzędzi służących do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów).

Badania endoskopowe wykonywane są w ramach NFZ oraz odpłatnie. Jeżeli pacjent potrzbuje środków uspokajających przed zabiegiem (premedykacja) powinien na zabieg zgłosić się z osobą towarzyszącą.

Kolonoskopia – metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop służący do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

Zgoda na kolonoskopię (do pobrania)

Gastroskopia – badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Umożliwia diagnostykę schorzeń przełyku, żołądka i dwunastnicy, takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy, nowotwory, a także pobieranie wycinków błony śluzowej do badań histopatologicznych i tamowanie niewielkich krwawień.

Zgoda na gastroskopię (do pobrania)

Godziny pracy pracowni:
Poniedziałek     16:00 – 20:00
Wtorek              16:00 – 20:00
Środa                16:00 – 20:00

Czwartek          16:00 – 20:00
Sobota               7:00 – 14:30

Rejestracja telefoniczna pod numerem: tel. 86 272 43 50

Dbamy o zdrowie Twoje i Twoich bliskich

Zapewniamy opiekę lekarzy internistów i pediatrów

 

Skontaktuj się z nami
Share This