Ostroga piętowa

Ostroga piętowa – czym jest? Jak powstaje? Jak pozbyć się bólu?

 

Ostroga piętowa to narośl kostna, która powstaje z kości piętowej w kierunku rozcięgna podeszwowego oraz innych   tkanek. Narośl ta powoduje zapalenie rozcięgna i ból, który utrudnia poruszanie się. Ból najczęściej lokalizuje się
w okolicy pięty, czasami jest nagły i ostry, szczególnie dokuczliwy rano po wstaniu z łóżka i zrobieniu kilku pierwszych kroków.

Dlaczego powstaje ostroga?

Ostroga piętowa powstaje w obszarze zamocowania rozcięgna podeszwowego.

Gdy dochodzi do osłabienia w organizmie układu mięśniowego następuje nadmierne obciążenie w okolicy pięty. W zależności od sposobu chodzenia, noszonego obuwia i trybu życia spora część obciążenia może być przenoszona na rozcięgno. W miejscu umocowania rozcięgna do kości komórki zaczynają obumierać częściej. Dochodzi do nagromadzenia się złogów wapnia, nazywanych właśnie ostrogą piętową. Poprzez  zaburzenie czynności całej taśmy mięśniowo-powięziowo-więzadłowej oraz zaburzenie wynikające z aktywnych punktów spustowych w rejonie mięśni kulszowo-goleniowych dochodzi do pojawienia się bólu.

Leczenie ostrogi jest procesem długim i skomplikowanym. Najważniejsze jest wyeliminować czynniki, które powodują powstawanie dolegliwości bólowych.

Istotną rolę odgrywają ćwiczenia rozciągające i wzmacniające odpowiednie grupy mięśniowe. Rozciąganie powinno dotyczyć przede wszystkim rozcięgna podeszwowego, mięśnia trójgłowego łydki włączając w to ścięgno Achillesa oraz mięśnia piszczelowego tylnego.

Bardzo korzystnie na zmniejszenie bólu i stanu zapalnego jest stosowanie terapii manualnej tkanek miękkich.

Zabiegami wspomagającymi leczenie jest zastosowanie laseroterapii, ultradźwięków, hydromasażu oraz prądów.

Rejestracja na zabiegi i konsultacje
w Instytucie Zdrowia i Urody "ESTETICON"

(+48) 660 790 753

Share This