Podstawowa opieka zdrowotna
Podstawowa opieka zdrowotna
w przychodni MEDICUS
lekarze pierwszego kontaktu dla dzieci i dorosłych
Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) jest częścią systemu opieki zdrowotnej i zapewnia zdrowym i chorym świadczenia zdrowotne w przychodni lub w domu.
Do zakresu opieki należą świadczenia zdrowotne, profilaktyczne, diagnostyczne, lecznicze, rehabilitacyjne oraz pielęgnacyjne z zakresu medycyny ogólnej, rodzinnej, chorób wewnętrznych i pediatrii udzielane w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.
Jeżeli jesteś ubezpieczony, masz prawo do swobodnego wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarki i położnej spośród lekarzy, pielęgniarek i położnych ubezpieczenia zdrowotnego bezpłatnie 3 razy w ciągu roku.
Zakres świadczeń POZ
- badanie i porada lekarska,
- diagnostyka i leczenie w ramach kompetencji,
- kierowanie na leczenie specjalistyczne, szpitalne, uzdrowiskowe i do opieki długoterminowej (z wyjątkiem oddziału dla przewlekle chorych),
- promocja zdrowia i profilaktyka chorób.
Pacjent powinien dokonać wyboru lekarza POZ (lekarza rodzinnego) poprzez złożenie deklaracji w celu określenia przynależności do danego lekarza.
Deklaracje wyboru
Lekarz POZ planuje i realizuje opiekę lekarską nad ubezpieczonym oraz koordynuje udzielanie świadczeń przez współpracujący z nim personel medyczny.
Pielęgniarka POZ planuje i realizuje kompleksową opiekę pielęgniarską w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób, świadczeń pielęgnacyjnych, świadczeń diagnostycznych, świadczeń leczniczych, świadczeń rehabilitacyjnych nad zdrowymi i chorymi niezależnie od płci i wieku. Na podstawie zleceń lekarza ubezpieczenia zdrowotnego wykonuje zastrzyki i zabiegi w gabinecie pielęgniarki POZ i w domu pacjenta.
Deklaracja wyboru lekarza (do pobrania)
Deklaracja wyboru pielęgniarki (do pobrania)
Deklaracja wyboru położnej (do pobrania)
Położna POZ realizuje kompleksową pielęgnacyjną opiekę położniczo-neonatologiczno-ginekologiczną obejmującą opiekę nad kobietą w każdym okresie jej życia:
- edukację w zakresie planowania rodziny;
- opiekę w okresie ciąży, porodu i połogu, nad kobietą, noworodkiem i niemowlęciem;
- opiekę w chorobach ginekologicznych,
- podejmuje działania w celu wczesnego wykrywania i likwidacji czynników ryzyka nowotworowego.